اعجاز های علمیدسته بندی نشدهنوار لغزنده
موضوعات داغ

کلیپ اعجاز علمی قرآن در مورد اتم + لینک دانلود

 

💠💠دانلود کلیپ اتم
💠ساختار شگفت انگیز اتم:
آب،هوا،کوهها،حیوانات،حتی بدن شما و هر آنچه که لمسی،احساس یا دیده می شوند از اتم ها ساخته شده اند.
💠ذرات تشکیل دهنده ماده:
اتم ها آنقدر کوچک اند که تا با پیشرفته ترین میکروسکوپ ها هم دیده نمی شوند؛و یک اتم تقریباً یک میلیون بار کوچکتر از ضخیم ترین موی انسان است قطره یک اتم از 0.1 تا 0.5 نانو متر طول دارد،تصور کنید که می خواهید اتم‌های یک حبه انگور را ببینید پس اندازه هر اتم مانند یک آلو آبی در سیاره زمین است.
اما سیستم پیچیده ای داخل این ساختار شگفت انگیز وجود دارد،داخل هر اتم،هسته ای در مرکز آن وجود دارد که متشکل از پروتون ها،نیوترون ها میباشد،و در اطراف آن به الکترون ها در فواصل معین به نام مدار در چرخش اند،قطر هسته‌ی اتم ۱۰ هزار بار کوچکتر از خود اتم است، برای درک بهتر یک اتم را به یک استادیوم فوتبال تصور کنید،پس هسته‌ی اتم مانند یک تیله در استادیوم فوتبال می باشد و بقیه فضای خالی خواهد بود.
در حقیقت اگر فضای خالی اتم‌های تمام سنگها، شیشه‌ها و فلزهای برج امپایر استیت را تشکیل داده است را حذف کنیم چیزی که باقی خواهد ماند توده‌ای به اندازه‌ی دانه برنج خواهد بود،اما وزن آن صدها میلیون پاند خواهد بود و بقیه هم فضای خالی است.
نکته شگفت انگیز این است که 99.5 درصد حجم اتم را هسته‌ی آن تشکیل می دهد.
گذشته از آن،تحقیقات فیزیک ذرات نشان داده است که پروتون ها و نیوتون ها نیز از ذرات کوچکتر به نام کوارک تشکیل یافته است،اندازه کوارک بسیار شگفت انگیز است 10به توان منفی15 میلی متر است.
تا اواخر قرن نوزدهم مردم بر این باور بودند که ماده متشکل است از ذرات کوچک به نام اتمی که قابل دید هستند و نه قابل تجزیه اما مطالعات بیشتر در علم اتم این باور را رد می کند،امروزه علم نوین ثابت ساخت که اتم( که قبلاً مردم آن را کوچکترین ذره می پنداشتند) در حقیقت به ذرات کوچکتر(نیوتون،پروتون،الکترون و کوارک) قابل تجزیه است،این حقیقت در قرن گذشته ثابت شد اما ۱۴ قرن قبل در قرآن عظیم الشان بیان شده بود(سبإ آیه۳)،
در آیه مذکور خداوند به این حقیقت اشاره نموده که حتی اجزای کوچکتر از ذره(اتم)وجود دارد.
ممکنه شگفت‌زده بشید که الکترون ها به چه سرعتی در مدار اتم های موجود در دور و برتان در چرخشند،محاسبه‌ای نشان می‌دهد که هر الکترون با سرعت ۲۲۰۰ کیلومتر در ثانیه در مدار اتم در چرخش است این کمتر از یک درصد سرعت نور است،این به اندازه‌ای سرعت دارد که شما را در ۱۸ ثانیه یکبار به دور زمین بچرخاند در حقیقت این سرعت در قیاس اَتُمیک اصلاً قابل تصور نیست اما با این همه هیچ بی نظمی و یا بی ثباتی در این ساختمان کوچک رخ نمی دهد،
لحظه ای در مورد کائنات بیندیشید تمام کیهان از اتم ها با سیستم پیچیده ای تشکیل یافته است،اگر تغییر کوچکی در اندازه اتم یا در سرعت الکترون ها یا در حجم هسته‌ی اتم و یا در فاصله میان هسته و الکترون ها وارد می شد همه چیز در کیهان منفجر می شد حتی فنجان شما به همین دلیل این ساختمان شگفت انگیز نیاز به یک طراح دارد،کسی که مجموعه قوانین متفاوت را در آن ایجاد نموده است قوانینی که هیچ گاه نمی تواند بر اثر تصادف ایجاد شود
《ما هر چیزی را به اندازه لازم از روی حساب و نظام آفریدیم》
نقد ها و شبهات
ذره چیست ؟
ذره در اصل به معنى مورچه‏ هاى بسیار کوچکى است که به زحمت دیده مى‏شود و بعضى گفته‏اند در اصل اجزاء فوق العاده کوچکى از غبار است که در هوا معلق است ، و به هنگام تابش آفتاب از روزنه کوچکى به نقاط تاریک ، آشکار مى‏شود ، و نیز گفته‏اند اگر انسان دست خود را روى خاک و مانند آن بگذارد و سپس به دست خود بدمد ، اجزائى که در هوا پراکنده مى‏شود هر یک ذره نامیده مى‏شود.
ولى تدریجا به هر چیز کوچکى ذره گفته شده است ، و امروز به اتم که کوچکترین جزء اجسام است نیز ذره گفته مى‏شود – زیرا اگر در سابق آن را به ذرات غبار اطلاق مى‏کردند به خاطر این بود که آن را کوچکترین اجزاى جسم تصور مى‏نمودند ولى امروز که ثابت شده کوچکترین اجزاى یک جسم مرکب مولکول و کوچکترین اجزاى یک جسم بسیط ، اتمها است که به مراتب از مولکولها کوچکترند ، این نام را در اصطلاح علمى براى اتم انتخاب کرده‏اند که نه تنها با چشم دیده نمى‏شود بلکه با قویترین میکروسکوپهاى الکترونیکى نیز قابل مشاهده نیست ، و وجود آن تنها از طریق فورمولهاى علمى و از طریق عکسبردارى‏هاى خاصى که با وسائل فوق العاده مجهز انجام مى‏شود اثبات شده است ، و از آنجا که مثقال به معنى سنگینى است ، تعبیر مثقال ذره به معنى سنگینى یک جسم فوق العاده کوچک مى‏باشد .
آیه فوق مى‏گوید : خداوند حتى به اندازه سنگینى ذره‏اى ستم نمى‏کند ، نه – تنها ستم نمى‏کند ، بلکه اگر کار نیکى انجام شود آن را مضاعف مى‏نماید ، و پاداش عظیم از طرف خود در برابر آن مى‏دهد.
این آیه در حقیقت به افراد بى‏ایمان و بخیل که حال آنها در آیات قبل گذشت مى‏گوید : این مجازاتهائى که دامنگیر شما مى‏شود محصول اعمال شما است و از ناحیه خدا هیچ ستمى نخواهد شد و به عکس اگر بجاى بخل و کفر ، راه خدا را پیش مى‏گرفتید ، و انتخاب مى‏کردید ، از پاداشهاى مضاعف و عظیم او برخوردار مى‏شدید .
ضمنا باید توجه داشت که ضعف و مضاعف در لغت عرب به معناى چیزى است که معادل آن یا چند برابر آن را ، بر آن بیفزاید و بنا بر این آیه فوق با آیاتى که مى‏گوید : پاداش انفاق گاهى به ده برابر و گاهى به هفتصد برابر یا بیشتر مى‏رسد ، هیچگونه منافاتى ندارد ، و در هر صورت حکایت از لطف خداوند نسبت به بندگان است که گناهانشان را بیش از مقدارى که انجام داده‏اند کیفر نمى‏دهد ، اما به حسنات آنهابه مراتب بیش از آنچه انجام داده‏اند پاداش مى‏دهد.
اما دلیل بر اینکه چرا خداوند ظلم نمى‏کند روشن است زیرا ظلم و ستم معمولا یا بر اثر جهل است و یا احتیاج و یا کمبودهاى روانى ، کسى که نسبت به همه چیز و همه کس عالم و از همه بى‏نیاز و هیچ کمبودى در ذات مقدس او نیست ، ظلم کردن در باره او ممکن نیست نه اینکه نمى‏تواند ظلم کند و نه اینکه ظلم و ستم در مورد او متصور نباشد ( آن چنان که طایفه اشاعره تصور کرده‏اند ) بلکه در عین توانائى به – خاطر اینکه حکیم و عالم است از ظلم کردن ، خوددارى مى‏نماید و هر چیز را در جاى خود در این جهان پهناور هستى قرار مى‏دهد ، و با هر کس طبق شایستگى و اعمالش رفتار مى‏کند .
تفسیر نور

دوستان فرهیخته

لطف کنید کانال های مارو دنبال کنید

اینستا و تلگرام و ایتا: scientificislam@

آپارات و یوتیوب: Scientificislam

پایگاه علمی: Scientificislam.ir

خیلی ممنون

برچسب ها

‫2 نظرها

  1. سلام. ممنون بابت زحمتی که برای این کلیپ کشیدید. بنده دبیر فیزیک هستم. خواستم نکته ای رو متذکر بشم. در دقیقه ی 2:13 جرم رو به اشتباه حجم ترجمه کردید که حتما سهوا اشتباه شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن